Karastan Rug 5.9 x 9 Medallion Kirman #700/718, Original 700 Series, Wool, Discontinued, Vintage

Karastan Rug 5.9 x 9 Medallion Kirman #700/718, Original 700 Series, Wool, Discontinued, Vintage
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Bronze, Navy Blue, Light Green | |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Medallion Kirman #718 |
| SKU | 2408L049 |
| Rug Number | DAV4508-EV-F |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,700.00
-65%$2,700.00
$945.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Bronze, Navy Blue, Light Green | |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Medallion Kirman #718 |
| SKU | 2408L049 |
| Rug Number | DAV4508-EV-F |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























