
1 / 12
Karastan Rug 5.9 x 9, Ivory Sarouk #760, Wool Pile, Original 700 Series, Vintage
A Marvelous Vintage Power-Loomed Wool Karastan Ivory Sarouk Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Ivory Sarouk |
| SKU | 2407L018 |
| Rug Number | JESS3607-AK |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
$2,500.00
Karastan Rug 5.9 x 9, Ivory Sarouk #760, Wool Pile, Original 700 Series, Vintageâ
$2,500.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Marvelous Vintage Power-Loomed Wool Karastan Ivory Sarouk Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Ivory Sarouk |
| SKU | 2407L018 |
| Rug Number | JESS3607-AK |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























