Karastan Rug 5.9 x 9 Antique Legends Bakhtiyari#2200-202, Karastan Area Rug, Wool Pile Vintage Karastan Carpet

Karastan Rug 5.9 x 9 Antique Legends Bakhtiyari#2200-202, Karastan Area Rug, Wool Pile Vintage Karastan Carpet
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Maroon, Green, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Antique Legends |
| SKU | 2401L033 |
| Rug Number | NJ3751-HA-R |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Maroon, Green, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Antique Legends |
| SKU | 2401L033 |
| Rug Number | NJ3751-HA-R |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























