
Karastan Rug 5.9 x 8.6, Chahar Mahal #604, Wool Vintage Discontinued Karastan Carpet
A Beautiful Vintage Power-Loomed Wool Karastan Chahar Mahal #604 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 8' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Midnight Blue, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Chahar Mahal #604 |
| SKU | 2312L051 |
| Rug Number | ROB4006-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,800.00
-65%$2,800.00
$980.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Beautiful Vintage Power-Loomed Wool Karastan Chahar Mahal #604 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 8' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Midnight Blue, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Chahar Mahal #604 |
| SKU | 2312L051 |
| Rug Number | ROB4006-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























