Karastan Rug 4x6, Karastan Heriz #726, Wool Pile Karastan Area Rug, Rare Hard to Find, Original 700 Series Vintage Discontinued Rug

Karastan Rug 4x6, Karastan Heriz #726, Wool Pile Karastan Area Rug, Rare Hard to Find, Original 700 Series Vintage Discontinued Rug
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 4' 5" x 6' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Coral Red, Navy Blue, Cream, Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Heriz #726 |
| SKU | 2306L190 |
| Rug Number | TED2009-UNK |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,499.00
-65%$1,499.00
$524.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 4' 5" x 6' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Coral Red, Navy Blue, Cream, Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Heriz #726 |
| SKU | 2306L190 |
| Rug Number | TED2009-UNK |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























