Karastan Rug 4x6, Agra #704, Original 700 Series, Vintage Wool Pile Discontinued Karastan Carpet

Karastan Rug 4x6, Agra #704, Original 700 Series, Vintage Wool Pile Discontinued Karastan Carpet
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 4' 3" x 6' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige | |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Agra #700/704 |
| SKU | 2312L099 |
| Rug Number | JESS2256-HA-FOLD |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,750.00
-65%$1,750.00
$612.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 4' 3" x 6' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige | |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Agra #700/704 |
| SKU | 2312L099 |
| Rug Number | JESS2256-HA-FOLD |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























