Karastan Rug 3x5 Red Sarouk #785, Small Karastan Wool Pile Rug, Original 700 Series, Discontinued Vintage Karastan Carpet

Karastan Rug 3x5 Red Sarouk #785, Small Karastan Wool Pile Rug, Original 700 Series, Discontinued Vintage Karastan Carpet
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue | Beige, Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Red Sarouk #785 |
| SKU | 2309L063 |
| Rug Number | TED1759B-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,380.00
-65%$1,380.00
$483.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue | Beige, Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Red Sarouk #785 |
| SKU | 2309L063 |
| Rug Number | TED1759B-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























