Karastan Rug 3x5 Multicolor Panel Kirman #717, Original 700 Series, Wool Pile, Discontinued

Karastan Rug 3x5 Multicolor Panel Kirman #717, Original 700 Series, Wool Pile, Discontinued
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue, Light Yellow, Light Green, Teal, Ivory, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Multicolor Kirman #717 |
| SKU | 2407L104 |
| Rug Number | MTM1807B-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,260.00
-65%$1,260.00
$441.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue, Light Yellow, Light Green, Teal, Ivory, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Multicolor Kirman #717 |
| SKU | 2407L104 |
| Rug Number | MTM1807B-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























