Karastan Rug 3x5, Antique Bokhara #734, Rare, Wool Pile Discontinued Karastan, Original 700 Series
Karastan Rug 3x5, Antique Bokhara #734, Rare, Wool Pile Discontinued Karastan, Original 700 Series
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Antique Bokhara #734 |
| SKU | 2407L035 |
| Rug Number | UNKUNK-UNK |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,200.00
-65%$1,200.00
$420.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Antique Bokhara #734 |
| SKU | 2407L035 |
| Rug Number | UNKUNK-UNK |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























