Karastan Rug 2x4, Ivory Sarouk #760, Vintage Wool Small Karastan Carpet, Original 700 Series, Discontinued

Karastan Rug 2x4, Ivory Sarouk #760, Vintage Wool Small Karastan Carpet, Original 700 Series, Discontinued
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 2" x 4' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Beige | Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Ivory Sarouk #760 |
| SKU | 2409L032 |
| Rug Number | MISSMISS9-MISS |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,150.00
-65%$1,150.00
$402.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 2" x 4' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Beige | Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Ivory Sarouk #760 |
| SKU | 2409L032 |
| Rug Number | MISSMISS9-MISS |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























