Karastan Rug 10x13, Karastan Ebony Kirman Rug, Room SIzed Wool Pile Vintage Karastan Carpet, Belgium Power Loomed Rug, Black Semi Open Field

Karastan Rug 10x13, Karastan Ebony Kirman Rug, Room SIzed Wool Pile Vintage Karastan Carpet, Belgium Power Loomed Rug, Black Semi Open Field
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 9' 9" x 13' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Red | Ivory, Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Semi Open Field |
| SKU | 2306L198 |
| Rug Number | NIN6759-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 9' 9" x 13' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Red | Ivory, Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Semi Open Field |
| SKU | 2306L198 |
| Rug Number | NIN6759-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























