Karastan Navy Heriz #700/701 Rug, 8.8 x 10.6 Karastan Carpet, Wool Pile, Discontinued Vintage Karastan Rug, Original 700 Series, Geometric

Karastan Navy Heriz #700/701 Rug, 8.8 x 10.6 Karastan Carpet, Wool Pile, Discontinued Vintage Karastan Rug, Original 700 Series, Geometric
A Beautiful Vintage Power-Loomed Wool Karastan Navy Heriz #701 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 10' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Ivory, Red Light Blue, Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Navy Heriz #701 |
| SKU | 2310L015 |
| Rug Number | DSHAH60010-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $4,600.00
-65%$4,600.00
$1,610.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Beautiful Vintage Power-Loomed Wool Karastan Navy Heriz #701 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 10' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Ivory, Red Light Blue, Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Karastan Navy Heriz #701 |
| SKU | 2310L015 |
| Rug Number | DSHAH60010-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























