Karastan Multicolor Panel Kirman Rug #717, Wool Karastan Rug 12 x 16, Extra Large Karastan Area Rug, Original Karastan Collection 700 Series

Karastan Multicolor Panel Kirman Rug #717, Wool Karastan Rug 12 x 16, Extra Large Karastan Area Rug, Original Karastan Collection 700 Series
A Wonderful Vintage Power-Loomed Wool Karastan Multicolor Panel Kirman #717 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 11' 7" x 16' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue, Light Yellow, Light Green, Teal, Ivory, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Multicolor Panel Kirman #717 |
| SKU | 2306L087 |
| Rug Number | MAD12509-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Wonderful Vintage Power-Loomed Wool Karastan Multicolor Panel Kirman #717 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 11' 7" x 16' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue, Light Yellow, Light Green, Teal, Ivory, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Multicolor Panel Kirman #717 |
| SKU | 2306L087 |
| Rug Number | MAD12509-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























