
Karastan Garden of Eden Rug 8.8 x 11.8, Green Savonnerie 509/1733, Wool
A Lovely Vintage Power-Loomed Wool Karastan Garden of Eden Green Savonnerie Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 11' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Green, Beige/Tan | Pink, Light Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Garden of Eden Green Savonnerie |
| SKU | 2410L029 |
| Rug Number | FOS42510-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,300.00
-65%$3,300.00
$1,155.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Lovely Vintage Power-Loomed Wool Karastan Garden of Eden Green Savonnerie Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 11' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Green, Beige/Tan | Pink, Light Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Garden of Eden Green Savonnerie |
| SKU | 2410L029 |
| Rug Number | FOS42510-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























