Karastan Garden of Eden Rug 4x6, Green Savonnerie 509/1733, Original Discontinued Vintage Karastan Carpet

Karastan Garden of Eden Rug 4x6, Green Savonnerie 509/1733, Original Discontinued Vintage Karastan Carpet
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 4' 3" x 6' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Green, Beige/Tan | Pink, Light Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Garden of Eden Green Savonnerie |
| SKU | 2405L108 |
| Rug Number | MTM2255-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,950.00
-65%$1,950.00
$682.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 4' 3" x 6' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Green, Beige/Tan | Pink, Light Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Garden of Eden Green Savonnerie |
| SKU | 2405L108 |
| Rug Number | MTM2255-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























