Indo Tibetan Modern Rug 5x8, Abstract Rug 5 x 8 ft, Red Multicolor Wool Handmade Contemporary Area Rug

Indo Tibetan Modern Rug 5x8, Abstract Rug 5 x 8 ft, Red Multicolor Wool Handmade Contemporary Area Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Viscose |
| Origin | Indo-Tibetan |
| Size (ft/inches) | 5' 3" x 7' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Multicolor | |
| Age | 1990s |
| Collection | Indo Tibetan |
| SKU | 2304L019 |
| Rug Number | JESS1259-HA-FOLD |
| Condition/Notes | A beautiful modern rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $979.00
-65%$979.00
$342.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Viscose |
| Origin | Indo-Tibetan |
| Size (ft/inches) | 5' 3" x 7' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Multicolor | |
| Age | 1990s |
| Collection | Indo Tibetan |
| SKU | 2304L019 |
| Rug Number | JESS1259-HA-FOLD |
| Condition/Notes | A beautiful modern rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























