Indo Sarouk Rug 10x14, Vintage Indian Persian Area Rug 10 x 14, Wool Hand-Knotted Oriental Carpet, Red Floral Allover Large Rug, Beautiful

Indo Sarouk Rug 10x14, Vintage Indian Persian Area Rug 10 x 14, Wool Hand-Knotted Oriental Carpet, Red Floral Allover Large Rug, Beautiful
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 9' 9" x 13' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue/Black, Cream | Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Indo Sarouk |
| SKU | 2207L011 |
| Rug Number | TOML8008-RAY |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $5,649.00
-65%$5,649.00
$1,977.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 9' 9" x 13' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue/Black, Cream | Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Indo Sarouk |
| SKU | 2207L011 |
| Rug Number | TOML8008-RAY |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























