Indo Persian Sarouk Rug 9x12, Floral Allover, Dark Red & Navy Blue, Handmade Vintage Wool Carpet

Indo Persian Sarouk Rug 9x12, Floral Allover, Dark Red & Navy Blue, Handmade Vintage Wool Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 9' 1" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red, Navy Blue | |
| Age | 1990s |
| Collection | Indo Sarouk |
| SKU | 2309L076 |
| Rug Number | TS4509-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,350.00
-65%$3,350.00
$1,172.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 9' 1" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red, Navy Blue | |
| Age | 1990s |
| Collection | Indo Sarouk |
| SKU | 2309L076 |
| Rug Number | TS4509-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























