
Indo Persian Sarouk Rug 3x5, Black Traditional Oriental Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 3' x 5' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Persian |
| SKU | 2407L093 |
| Rug Number | JESS1607-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,120.00
-65%$1,120.00
$392.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 3' x 5' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Persian |
| SKU | 2407L093 |
| Rug Number | JESS1607-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























