Indo Persian Runner Rug 2.7 x 8, Wool Hand Knotted Vintage Carpet, Red Black, Herati Allover Pattern, Oriental Runner, Rug for Hallway

Indo Persian Runner Rug 2.7 x 8, Wool Hand Knotted Vintage Carpet, Red Black, Herati Allover Pattern, Oriental Runner, Rug for Hallway
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 8' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Black | Ivory |
| Age | 1980s |
| Collection | Herati |
| SKU | 2306L110 |
| Rug Number | ROB1009-KHR-FOLD |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,099.00
-65%$1,099.00
$384.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 8' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Black | Ivory |
| Age | 1980s |
| Collection | Herati |
| SKU | 2306L110 |
| Rug Number | ROB1009-KHR-FOLD |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























