
1 / 12
Indo Persian Runner Rug 2.7 x 13, Navy Blue and Red, Allover Floral, Wool, 13ft Runner
A Lovely Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Indo Persian Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 13' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Red | Green, Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Indo Persian |
| SKU | 2408L062 |
| Rug Number | TS3258-JM-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
$770.00
Original: $2,200.00
-65%Indo Persian Runner Rug 2.7 x 13, Navy Blue and Red, Allover Floral, Wool, 13ft Runner—
$2,200.00
$770.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Lovely Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Indo Persian Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 13' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Red | Green, Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Indo Persian |
| SKU | 2408L062 |
| Rug Number | TS3258-JM-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























