Indo Persian Runner Rug 2.6 x 10, Coral and Cream, Hand Knotted 10ft Wool Oriental Runner for Hallway or Kitchen

Indo Persian Runner Rug 2.6 x 10, Coral and Cream, Hand Knotted 10ft Wool Oriental Runner for Hallway or Kitchen
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Coral, Cream | |
| Age | 2000s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2403L003 |
| Rug Number | ROB1753-EV-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Coral, Cream | |
| Age | 2000s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2403L003 |
| Rug Number | ROB1753-EV-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























