
Indo Persian Rug 9x12, Ivory Red Green, Traditional Oriental Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 9" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Red, Green, Light Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Indo Persian |
| SKU | 2407L074 |
| Rug Number | ALI4507-LEN |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,150.00
-65%$3,150.00
$1,102.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 9" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Red, Green, Light Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Indo Persian |
| SKU | 2407L074 |
| Rug Number | ALI4507-LEN |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























