Indo Persian Rug 9x12, Hand Knotted Traditional Indian Wool Oriental Carpet 9 x 12 ft, Maroon and Navy Blue, Floral Allover 9x12 Vintage Rug

Indo Persian Rug 9x12, Hand Knotted Traditional Indian Wool Oriental Carpet 9 x 12 ft, Maroon and Navy Blue, Floral Allover 9x12 Vintage Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 9' x 11' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Maroon Red, Navy Blue, Cream, Taupe, Green | Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Mahal |
| SKU | 2212L047 |
| Rug Number | ROB4752-BLR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Indian oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,600.00
-65%$3,600.00
$1,260.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 9' x 11' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Maroon Red, Navy Blue, Cream, Taupe, Green | Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Mahal |
| SKU | 2212L047 |
| Rug Number | ROB4752-BLR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Indian oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























