Indo Persian Rug 8x10, Repeated Allover Pattern, Navy Blue Ivory, Handmade Vintage Wool Carpet

Indo Persian Rug 8x10, Repeated Allover Pattern, Navy Blue Ivory, Handmade Vintage Wool Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Maroon, Sky Blue, Ivory, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2309L013 |
| Rug Number | TS4009-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,200.00
-65%$3,200.00
$1,120.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Maroon, Sky Blue, Ivory, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2309L013 |
| Rug Number | TS4009-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























