
Indo Persian Rug 8x10, Nourison Carpet, Floral, Hand Knotted Vintage Wool Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 9' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Charcoal | Maroon, Light Blue, Pink, Cream |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2308L097 |
| Rug Number | JESS4008-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,900.00
-65%$2,900.00
$1,015.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 9' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Charcoal | Maroon, Light Blue, Pink, Cream |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2308L097 |
| Rug Number | JESS4008-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























