Indo Persian Rug 8x10, Navy Blue and Red, Floral Allover, Hand Knotted Vintage Wool Carpet, Indo Sarouk

Indo Persian Rug 8x10, Navy Blue and Red, Floral Allover, Hand Knotted Vintage Wool Carpet, Indo Sarouk
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' x 9' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Red | Beige/Cream |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Sarouk |
| SKU | 2312L015 |
| Rug Number | JESS3506-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,850.00
-65%$2,850.00
$997.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' x 9' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Red | Beige/Cream |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Sarouk |
| SKU | 2312L015 |
| Rug Number | JESS3506-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























