Indo Persian Rug 8x10, Green and Beige Oriental Carpet, Traditional Wool Area Rug, Floral Allover Pattern

Indo Persian Rug 8x10, Green and Beige Oriental Carpet, Traditional Wool Area Rug, Floral Allover Pattern
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Green, Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Green |
| SKU | 2403L084 |
| Rug Number | JESS3253-CHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Green, Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Green |
| SKU | 2403L084 |
| Rug Number | JESS3253-CHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























