Indo Persian Rug 8x10, Floral Medallion, Vintage Handmade Wool Carpet, Navy Blue and Red, Fine 300 KPSI

Indo Persian Rug 8x10, Floral Medallion, Vintage Handmade Wool Carpet, Navy Blue and Red, Fine 300 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' x 10' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Red, Cream | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2308L058 |
| Rug Number | FAR4008-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 300 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,200.00
-65%$3,200.00
$1,120.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' x 10' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Red, Cream | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2308L058 |
| Rug Number | FAR4008-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 300 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























