Indo Persian Rug 8x10, Floral Allover with Bird Pictorials, Maroon and Navy Blue, Handmade Wool Area Rug

Indo Persian Rug 8x10, Floral Allover with Bird Pictorials, Maroon and Navy Blue, Handmade Wool Area Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Maroon, Navy Blue, Beige | |
| Age | 2000s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2401L118 |
| Rug Number | ROB3751-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,800.00
-65%$2,800.00
$980.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Maroon, Navy Blue, Beige | |
| Age | 2000s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2401L118 |
| Rug Number | ROB3751-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























