Indo Persian Rug 8x10, Black and Green, Wool, Handmade, Traditional, Floral Allover, Vintage

Indo Persian Rug 8x10, Black and Green, Wool, Handmade, Traditional, Floral Allover, Vintage
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 3" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Green | |
| Age | 1980s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2402L160 |
| Rug Number | MAL3752-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 3" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Green | |
| Age | 1980s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2402L160 |
| Rug Number | MAL3752-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























