Indo Persian Rug 7x10, Vintage Handmade Wool Carpet, Floral Medallion Traditional Rug, Red and Midnight Blue

Indo Persian Rug 7x10, Vintage Handmade Wool Carpet, Floral Medallion Traditional Rug, Red and Midnight Blue
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' 9" x 9' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue, Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2311L043 |
| Rug Number | CC3606-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,700.00
-65%$2,700.00
$945.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' 9" x 9' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Midnight Blue, Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2311L043 |
| Rug Number | CC3606-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























