Indo Persian Rug 7x10 ft, Hand Knotted Wool Vintage Oriental Carpet 7 x 10, Traditional Handmade Herati Bidjar Cream Rug, Medallion Rug

Indo Persian Rug 7x10 ft, Hand Knotted Wool Vintage Oriental Carpet 7 x 10, Traditional Handmade Herati Bidjar Cream Rug, Medallion Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' 9" x 9' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Rust Red/Auburn | |
| Age | 1970s |
| Collection | Indo Bidjar |
| SKU | 2302L027 |
| Rug Number | MAD4509-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 6' 9" x 9' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Rust Red/Auburn | |
| Age | 1970s |
| Collection | Indo Bidjar |
| SKU | 2302L027 |
| Rug Number | MAD4509-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























