
Indo Persian Rug 6x9, Wool Handmade Vintage Rug, Floral Cross Pattern
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 5' 8" x 8' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2310L040 |
| Rug Number | JESS3009-JM-FOLD |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,200.00
-65%$2,200.00
$770.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 5' 8" x 8' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2310L040 |
| Rug Number | JESS3009-JM-FOLD |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























