Indo Persian Rug 5x15, Wide Runner Rug 5 x 15 ft, Wool Hand Knotted Vintage Carpet, Black & Cream, Floral Allover Long Oriental Rug

Indo Persian Rug 5x15, Wide Runner Rug 5 x 15 ft, Wool Hand Knotted Vintage Carpet, Black & Cream, Floral Allover Long Oriental Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 5' x 15' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Cream | |
| Age | 1970s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2306L137 |
| Rug Number | BRG7509-GAL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 5' x 15' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Cream | |
| Age | 1970s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2306L137 |
| Rug Number | BRG7509-GAL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























