HomeStore
Indo Persian Rug 4x7, Allover Floral Oriental Carpet, Red and Navy Blue, Hand Knotted Indian Kashmiri Traditional Vintage Area Rug 4 x 7 ft

1 / 12
Indo Persian Rug 4x7, Allover Floral Oriental Carpet, Red and Navy Blue, Hand Knotted Indian Kashmiri Traditional Vintage Area Rug 4 x 7 ft
A Pretty Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Indian Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 3' 11" x 6' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red, Navy Blue, Light Blue, Green | Ivory |
| Age | 1980s |
| Collection | Indian |
| SKU | 2210L040 |
| Rug Number | FAR1509-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Indian oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
$412.65
Original: $1,179.00
-65%Indo Persian Rug 4x7, Allover Floral Oriental Carpet, Red and Navy Blue, Hand Knotted Indian Kashmiri Traditional Vintage Area Rug 4 x 7 ft—
$1,179.00
$412.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Pretty Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Indian Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 3' 11" x 6' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red, Navy Blue, Light Blue, Green | Ivory |
| Age | 1980s |
| Collection | Indian |
| SKU | 2210L040 |
| Rug Number | FAR1509-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Indian oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























