Indo Persian Rug 3x4, Herati Allover Pattern, Midnight Blue and Red, Small Vintage Handmade Wool Rug

Indo Persian Rug 3x4, Herati Allover Pattern, Midnight Blue and Red, Small Vintage Handmade Wool Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 3' x 4' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Midnight Blue, Red | |
| Age | 1980s |
| Collection | Herati |
| SKU | 2308L069 |
| Rug Number | NIN2008-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 3' x 4' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Midnight Blue, Red | |
| Age | 1980s |
| Collection | Herati |
| SKU | 2308L069 |
| Rug Number | NIN2008-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























