Indo Persian Rug 12x15, Palace Sized Carpet, Oversized Wool Handmade Rug, Kerman Rug, Semi Open Field, Pande Cameron Rug, Beige

Indo Persian Rug 12x15, Palace Sized Carpet, Oversized Wool Handmade Rug, Kerman Rug, Semi Open Field, Pande Cameron Rug, Beige
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 11' 9" x 15' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Indo Persian Kerman |
| SKU | 2404L009 |
| Rug Number | UNKUNK0-UNK |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 11' 9" x 15' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Indo Persian Kerman |
| SKU | 2404L009 |
| Rug Number | UNKUNK0-UNK |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























