Indo Persian Rug 10x14, Wool Handmade Room Sized Floral Oriental Carpet, Indian Mahal Flatweave Rug, Black Beige

Indo Persian Rug 10x14, Wool Handmade Room Sized Floral Oriental Carpet, Indian Mahal Flatweave Rug, Black Beige
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 10' 2" x 13' 10" |
| Pile Height | 1/4" (Flatweave) |
| Color(s) | Black, Beige | Green |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Mahal |
| SKU | 2306L131 |
| Rug Number | JESS3509-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 10' 2" x 13' 10" |
| Pile Height | 1/4" (Flatweave) |
| Color(s) | Black, Beige | Green |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Mahal |
| SKU | 2306L131 |
| Rug Number | JESS3509-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























