Indo Persian Rug 10x14, Indian Agra Carpet, Vintage Handmade Wool Large Traditional Rug, Dark Red Navy Blue Beige

Indo Persian Rug 10x14, Indian Agra Carpet, Vintage Handmade Wool Large Traditional Rug, Dark Red Navy Blue Beige
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 10' x 13' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red, Beige, Navy Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian Agra |
| SKU | 2310L054 |
| Rug Number | ROB4256-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 10' x 13' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red, Beige, Navy Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indian Agra |
| SKU | 2310L054 |
| Rug Number | ROB4256-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























