Indo Persian Rug 10x14, Floral Allover, Maroon, Handmade Hand Knotted VIntage Wool Rug, Large Oriental Carpet

Indo Persian Rug 10x14, Floral Allover, Maroon, Handmade Hand Knotted VIntage Wool Rug, Large Oriental Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 9' 6" x 13' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Maroon, Taupe, Midnight Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2307L171 |
| Rug Number | JESS4007-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 9' 6" x 13' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Maroon, Taupe, Midnight Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2307L171 |
| Rug Number | JESS4007-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























