Indo Persian Rug 10x14, Floral Allover, Handmade Vintage Wool Rug, Dark Maroon/Plum and Black

Indo Persian Rug 10x14, Floral Allover, Handmade Vintage Wool Rug, Dark Maroon/Plum and Black
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 9' 8" x 14' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Maroon/Plum, Black | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2311L002 |
| Rug Number | FAR5006-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,900.00
-65%$3,900.00
$1,365.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 9' 8" x 14' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Maroon/Plum, Black | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2311L002 |
| Rug Number | FAR5006-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























