Indo Persian Prayer Rug 3x5, Fine Oriental Carpet, Dark Blue and Red, Vintage Hand Knotted Handmade Prayer Rug

Indo Persian Prayer Rug 3x5, Fine Oriental Carpet, Dark Blue and Red, Vintage Hand Knotted Handmade Prayer Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 5' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Dark Blue, Dark Red | |
| Age | 1980s |
| Collection | Prayer |
| SKU | 2304L082 |
| Rug Number | ROB2509-KHR-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,959.00
-65%$1,959.00
$685.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 5' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Dark Blue, Dark Red | |
| Age | 1980s |
| Collection | Prayer |
| SKU | 2304L082 |
| Rug Number | ROB2509-KHR-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























