
Indo Persian Heriz Runner Rug 2 x 12 ft, Hand Knotted Wool Hallway Rug, Red & Black
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 5" x 11' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Black, Light Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Indo Persian Heriz |
| SKU | 2410L085 |
| Rug Number | ROB38510-KHR-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 5" x 11' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Black, Light Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Indo Persian Heriz |
| SKU | 2410L085 |
| Rug Number | ROB38510-KHR-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























