Indo Persian Heriz Rug 8x10, Geometric Medallion, Brick Red Ivory Navy Blue, Room Sized Heriz Carpet, Wool Rug

Indo Persian Heriz Rug 8x10, Geometric Medallion, Brick Red Ivory Navy Blue, Room Sized Heriz Carpet, Wool Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 3" x 10' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Brick Red, Ivory, Navy Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Heriz |
| SKU | 2403L112 |
| Rug Number | UNKUNK-UNK |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 3" x 10' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Brick Red, Ivory, Navy Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Heriz |
| SKU | 2403L112 |
| Rug Number | UNKUNK-UNK |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























