Indo Persian Heriz Rug 7x9, Geometric Pattern, Cream & Light Red, Handmade Vintage Wool Carpet

Indo Persian Heriz Rug 7x9, Geometric Pattern, Cream & Light Red, Handmade Vintage Wool Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 7' 4" x 8' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Red, Light Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Heriz Serapi |
| SKU | 2310L038 |
| Rug Number | JESS3509-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,750.00
-65%$2,750.00
$962.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 7' 4" x 8' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Red, Light Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Heriz Serapi |
| SKU | 2310L038 |
| Rug Number | JESS3509-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























