Indo Persian Bijar Rug 3x5, Red and Navy Blue, Allover Pattern, Fine Hand Knotted Wool Carpet

Indo Persian Bijar Rug 3x5, Red and Navy Blue, Allover Pattern, Fine Hand Knotted Wool Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 3' x 4' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Indo Persian |
| SKU | 2410L100 |
| Rug Number | TS22010-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 170 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,450.00
-65%$1,450.00
$507.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 3' x 4' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Indo Persian |
| SKU | 2410L100 |
| Rug Number | TS22010-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 170 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























