Indo Persian Bidjar Rug 8x10, Purple and Ivory Hand Knotted Wool Vintage Oriental Carpet, Herati Mahi Pattern, 8 x 10 Traditional Fine Rug

Indo Persian Bidjar Rug 8x10, Purple and Ivory Hand Knotted Wool Vintage Oriental Carpet, Herati Mahi Pattern, 8 x 10 Traditional Fine Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Purple, Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Herati |
| SKU | 2304L076 |
| Rug Number | TS4009-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,199.00
-65%$3,199.00
$1,119.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Purple, Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Herati |
| SKU | 2304L076 |
| Rug Number | TS4009-JM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























