Indo Mahal Sultanabad Rug 8x11, Vintage Indian Oriental Carpet, Wool Handmade Floral Rug 8 x 11 ft, Black Beige Tan, Large Flowers Allover

Indo Mahal Sultanabad Rug 8x11, Vintage Indian Oriental Carpet, Wool Handmade Floral Rug 8 x 11 ft, Black Beige Tan, Large Flowers Allover
| Construction Technique | Wool Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 7' 11" x 11' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Beige, Tan, Brown, Tan, Green | |
| Age | 2000 |
| Collection | Indo Mahal |
| SKU | 2208L016 |
| Rug Number | FBKSHAH1500-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Wool Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 7' 11" x 11' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Beige, Tan, Brown, Tan, Green | |
| Age | 2000 |
| Collection | Indo Mahal |
| SKU | 2208L016 |
| Rug Number | FBKSHAH1500-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























