
Indo Mahal Rug 8x10, Black and Beige, Vintage Rug 8 x 10 ft, Floral, Handmade Wool Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 9' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Beige | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Mahal |
| SKU | 2307L115 |
| Rug Number | FOS2757-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,550.00
-65%$2,550.00
$892.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 9' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Beige | |
| Age | 2000s |
| Collection | Indo Mahal |
| SKU | 2307L115 |
| Rug Number | FOS2757-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























